דקים – לחיפוי משטחי חוץ, יפים אלגנטיים ומרשימים

בשנים האחרונות חלה עלייה ברורה בתודעת עיצוב הבית והגינה. חשיפה באמצעות המדיה כמו גם נסיעות של ישראלים רבים לחו"ל תרמו להבנה שנעים יותר ומהנה יותר לחיות בסביבה אקולוגית מטופחת ויפה.  

שדרוג הגינה בעזרת דקדק בארבעה מפלסים

דקים לחיפוי משטחים הוא אחד הנושאים הקשורים בעיצוב שקיבל תאוצה גדולה בעשור האחרון. בעבר, נהוג היה לרצף משטחי חוץ באמצעות מרצפות, פלחי שיש טבעי או אבנים משתלבות. לאחרונה, האופציה של בניית דקים מועלית כאופציה אידאלית עבור אנשים רבים. עניין של אופנה, יאמרו אחדים והם לא טועים כי אכן, גם באופנת העיצוב יש מגמות חדשות, מרהיבות ומלהיבות וזה בוודאי חלק מהעניין.  

 

מה זה דקים? למי זה מתאים וכיצד הם תורמים לסביבה?

דקים הם משטחי עץ טבעיים המשתלבים בכל סביבת מגורים ותורמים ליופי סביבתי ולתחושת נועם, נוי ושלווה. בישראל של היום הידועה במצוקת המים שלה, נוהגים רבים להחליף את משטחי הדשא שלהם במשטחים של דקים.
מקובל מאוד לשלב משטחי דקים באמצע הגינה, במקום הדשא או בנוסף אליו, מסביב דק כשביל כניסה לבית לבריכה, בפינת אירוח תחת כיפת השמיים ובכל מקום שדורש חיפוי, אפילו מרפסת של דירה או על הגג של הפנטהאוז.

דקים תורמים לתחושה של ניקיון וחמימות מלבד האסתטיקה והתכונות האקולוגיות שבהם, בעזרתם, יחד עם אביזרי נוי, אפשר לחפות משטחים נרחבים גם במקומות בהם גדלים עצים באמצעות יצירת פתחים מיוחדים וגדרות סביבם.

 

היתרונות
כאמור, הדק מאפשר הרחבת שטח המחייה בחצר ומקנה תחושת יוקרה בתוך הבית ומחוצה לו. כמו כן, בשונה מריצוף, העלויות הן יחסית נמוכות, הן עמידות וניתנות לתיקון או החלפה בפשטות, ומספקות מראה טבעי ונעים כתחליף לבטון או מרצפות 'מרקדות' ומיושנות.

החסרונות
היות שמדובר בעץ, אשר יימצא בחצר ויהיה חשוף לפגעי מזג האוויר חשוב לקחת בחשבון את סוג העץ ולהתאים את תכונותיו אל המטרה. כמו כן, הדק דורש טיפול שגרתי לניקיון ולתחזוקה שוטפת.

 

שדרוג הדק2013-06-12 11.10.23_960x1280

במידה והחלטתם לבנות דק בחצר ביתכם, מומלץ לשקול לבנות גם פרגולה על מנת להצל על הדק וליהנות ממנו גם בימים שמשיים במיוחד. 

דקים בעלי שיפוע קל יכולים להחליף מדרגות והם מאפשרים בכך גישה נוחה ונעימה לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים ובעיות נגישות. במלים פשוטות: לדקים יש שימושים רבים ומעל הכול הם תורמים ליפי הסביבה ומשדרגים את הבית והגינה.